https://sklep.arkop.pl/actimag-zboza.html

Większa część nawozów uniwersalnie stosowanych w rolnictwie zawiera trzy podstawowe składniki pożywne dla roślin: azot, fosfor i potas. Co poniektóre nawozy w rolnictwie zawierają także pewne mikroelementy, takie jak cynk i inne metale, które są niebezużyteczne do wzrostu roślin. Nawozy wolno uzyskać na rozmaitej bazie np.

•    komposty i inna materia organiczna
•    nieczystości, takie jak osady ściekowe i co poniektóre odpady przemysłowe.

https://sklep.arkop.pl/regulamin/sprzedaz

Istotne jest to, aby odpowiednie nawozy były bogate w kompozycje kaloryczne substancje organiczne, co zezwala polepszyć jakość gleby oraz aktywizować wzrost roślin.
Użycie cennych materiałów nadających się do powtórnego użytku jako nawozy może też nieść i inne korzyści, na przykład jeśli chodzi o wyższą jakość wody, zapobieganie zanieczyszczeniom czy zrównoważone rolnictwo. Warto tutaj zapamiętać, że osad ściekowy użytkowany w rolnictwie jako nawóz jednak podlega limitom stężeń dla zachodzących metali: arsen, kadm, miedź, rtęć, nikiel, selen i cynk.

Nawóz w rolnictwie – jak go przemyślanie spożytkować?
Regularnie analizuj glebę – bo taki monitoring jest zwykle najlepszym wskaźnikiem wystarczalności składników odżywczych. Przede wszystkim również monitoruj pH gleby, główną zmienną, jaka oddziałuje na dostępność składników troficznych, na tej podstawie będzie Tobie najłatwiej dostosować odpowiedni nawóz. pH 6,0 jest wystarczające, by większość składników odżywczych była dostępna. Nie zapominaj również, że zawsze możesz się po wsparcie zwrócić do fachowców w sklepach oferujących nawóz – oni posiadają fachową wiedzę, którą z pewnością z chęcią się podzielą.